خانه رویاهایتان را با ما بسازید

پرده کلاسیک
پرده پذیرایی

پرده اتاق خواب

شاید بتوان گفت اتاق خواب خصوصی‌ترین نقطه خانه ماست؛ جایی که پس از یک روز کاری سخت در آن آرام می‌گیریم و احساس امنیت را تجربه می‌کنیم. به همین دلیل مدل پرده اتاق خواب در کنار دکوراسیون سایر وسایل آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

پرده کلاسیک؛ مناسب برای پرده اتاق خواب

پرده اتاق خواب یکی از اصلی ترین المان های تزئینی است که با ایجاد هاله های رنگی و القای حس های سرد و گرم تأثیر بسیار زیادی در دکوراسیون اتاق خواب که یکی از مهمتریم بخش های خانه است می گذارد. اما با این وجود بسیاری از افراد اطلاعات کامل و درستی در مورد نحوه انتخاب طرح، رنگ، بافت و … این پرده نداشته و حین انتخاب آن تنها زیبایی را لحاظ می کنند. به همین خاطر رسانه اینترنتی شیک و تک تصمیم دارد تا در این مطلب همه آنچه که لازم است تا یک فرد خوش سلیقه در مورد انتخاب اصولی پرده اتاق خواب بداند، را عنوان کند. پس اگر می خواهید مانند یک دکوراتیو حرفه ای یک پرده بسیار شیک و مناسب را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم قبل از هر اقدامی ابتدا این مطلب فوق العاده را تا انتها با دقت بخوانید .

اهمیت انتخاب درست پرده اتاق خواب

اتاق خواب جزء بخش های خصوصی هر خانه است که هر فرد علاقه دارد آن را متناسب با سلیقه خود دیزاین کند. اما باید بگوییم که دکوراسیون اصولی و صحیح اتاق خواب تنها به سلیقه ما و زیبایی آن محدود نمی شود، زیرا یک اتاق خواب کامل باید در کنار این دو اصل، محیطی آرامش بخش و به دور از استرس را فراهم کند.

بر طبق نظر دکوراتیوهای ماهر و با تجربه پرده یکی از مهمترین عناصری است که بر تمامی این ویژگی ها تأثیر می گذارد. از این رو بسیار مهم است که فرد حین انتخاب پرده اتاق خواب موارد بسیاری از قبیل رنگ، بافت، طرح و حتی کارایی پرده را در نظر بگیرد.

پرده کلاسیک

نقش پرده در اتاق خواب

اگر قرار باشد انتخاب پرده خود را به یک دیزاینر حرفه ای بسپارید، اولین سوالی که از شما پرسیده می شود این است که از پرده اتاق خوب خود چه انتظاراتی دارید؟ زیرا نوع استفاده شما از پرده در اتاق خواب شکل ظاهری آن را تحت تأثیر قرار خواهد داد. به عنوان مثال کارایی پرده در اتاق شما تنها به عنوان یک المان زیبایی است، یا برای تنظیم نور اتاق هم به کار گرفته می شود.

پرده زبرا

پرده زبرا از دو لایه پارچه‌ی مخصوص با راه‌هایی از جنس پارچه و توری، ساخته می شود که می توانند با چرخیدن روی یکدیگر حالت‌های مختلفی از جلوه و نوردهی را ایجاد کنند.

پرده شید

پرده شِید نوعی پرده‌ی مدرن است که نصب آن روی پنجره‌ها باعث ایجاد سایه ای خوشایند در محیط داخلی می‌شود.

مورد بعدی که بسیار باید مورد توجه قرار بگیرد، وسعت فضایی است که قرار است پرده در آنجا نصب شود. با یک نگاه اجمالی حتماً خودتان هم متوجه خواهید شد که پرده ای که باید برای یک اتاق خواب با متراژ بالا خریداری شود کاملاً متفاوت از پرده ای است که برای یک اتاق خواب با متراژ کم و پنجره های کوچک خریداری می شود.

پرده حریر برای اتاق خواب مناسب است؟

نور یکی از موثرترین عناصر در بازتاب زیبایی و چیدمان یک دکوراسیون است، به همین خاطر در هر محیطی باید میزان مناسبی از آن وجود داشته باشد. یکی از بهترین راه ها برای توازن نور در اتاق خواب انتخاب بافت مناسب برای پرده اتاق خواب است.

به عنوان مثال برای اتاق هایی که به هر دلیلی تاریک بوده و یا نور کمی دارند، بهتر است از پرده های شفاف تور یا حریر استفاده شود. البته مسئله مهم در انتخاب پرده های حریر و تور این است که این پرده ها قابلیت خوبی در حفظ حریم شخصی افراد ندارند و افراد دیگر می توانند از بیرون اتاق خوابتان را دید بزنند، خصوصاً زمانی که نوری در اتاق روشن باشد. به همین علت توصیه می شود افرادی که از پرده های حریر و تور استفاده می کنند، آستری پرده که جنس ضخیم تری دارد را در پشت آن نصب کنند.

1. بهترین پارچه برای پرده اتاق خواب چیست؟

جنس پارچه نقشی کلیدی دارد. پارچه‌های سبک و نازک چشم‌نوازند و از فضای خصوصی شما محافظت می‌کنند، اما اگر به‌دنبال تاریکی مطلق در هنگام خواب هستید، چندان به کارتان نمی‌آیند. اگر تاریکی اتاق برایتان مهم است، بهتر است از پارچه های ضخیم و تیره استفاده کنید . پارچه‌های سنگین‌تر مانند پنبهٔ ضخیم، لنین و مخمل  گزینه‌های خوبی برای جلوگیری از ورود نور به اتاق هستند.

2. با پارچه‌های چندلایه طرح‌های متنوع و سازگارپذیر ایجاد ‌کنید

پرده‌های چندلایه جلوه‌ای لوکس به اتاق می‌دهند، درحالی‌که لزوما خرج زیادی روی دست‌تان نمی‌گذارند. دو نوع پارچه انتخاب کنید؛ یکی ضخیم و دیگری نازک و شفاف. از ۲ چوب‌پرده برای آویزان کردن آنها استفاده کنید. در پایان به طرحی زیبا می‌رسید که هم نور را عبور می‌دهد و هم از فضای خصوصی‌تان محافظت می‌کند.

3. با پارچه‌های کم‌رنگ فضایی آرامش‌بخش ایجاد کنید

اتاق خواب مکان آرامش و استراحت است. بنابراین از رنگ‌ها و بافت‌هایی استفاده کنید که فضایی آرامش‌بخش ایجاد می‌کنند. نگران انتخاب پارچه‌های نازک و نمایان نباشید؛ می‌توانید پرده‌ای دیگر را از میان پارچه‌های کلفت، همچنین زیرپرده استفاده کنید.

4. پارچه‌های طرح‌دار انتخاب نکنید

پارچه‌های طرح و نقش‌‌دار به شما امکان می‌دهند، جلوه‌ٔ جذابی به اتاق‌های ساده، به‌ویژه در خانه‌های اجاره‌ای، بدهید. ترکیبی روشن با طرح‌ها و رنگ‌های دل‌خواه‌تان انتخاب کنید. حواس‌تان به هم‌خوانی رنگ پرده‌ها با دیگر لوازم اتاق باشد.

5. با ترکیب جنس و رنگ‌ جلوه‌‌ای دوچندان خلق کنید

اگر جلوهٔ بافت و رنگ پارچه را می‌پسندید، اما نگرانید که ترکیب آنها در فضایی محدود به اندازهٔ پنجره، انتظارتان را برآورده نکند، بهتر است از رنگ‌ها و پارچه‌های خنثی برای ایجاد تعادل استفاده کنید. این ایده‌ای به‌صرفه است، زیرا می‌توانید پارچه‌های لوکس را در اندازه کم به‌کار ببرید.

پرده پذیرایی

پرده پذیرایی

پرده پذیرایی

[ مجله پرده کلاسیک ]

آخرین مقالات آموزشی برای زیبایی دکور منزل شما